O inwestycjach – odc. 1

O inwestycjach w Kolbuszowej i okolicach można by książkę napisać... dalej »

Nieważny głos, ważniejszy od innych.

Przed Nami – Polakami druga tura wyborów prezydenckich. Nie muszę chyba wspominać, że obowiązkiem obywatela RP jest oddać swój dobrze przemyślany głos w najbliższą niedzielę? dalej »

Podkarpackie Expo 2015 – WTF?

Cztery dni temu w sieci pojawił się film promujący Podkarpacie. dalej »

 

Monthly Archives: Maj 2012

Nowe koryto, stare i nowe problemy

Szperając w czeluściach strony urzędu gminy można natrafić na artykuł sprzed lat traktujący o pracach prowadzonych na rzece Nil.

Prace przy regulacji rzeki Nil polegają głównie na poszerzeniu brzegów i pogłębieniu dna. Brzegi rzeki zostaną wzmocnione i zabezpieczone specjalnym materiałem kamiennym.

Uregulowanie Nilu oznacza nie tylko likwidację zarośli i wyrównanie koryta. Poprawi się estetyka rozsławiającej miasto rzeki.

Źródło

„Upiększenie” rzeki gruzem, betonowymi płytami i siatką średnio poprawiło estetykę, przynajmniej na kilka lat. Jednak natura wygrała (przeciwnik nie był zbyt dużym wyzwaniem), powracając ze w zmorzoną siłą. Wyrównane koryto równiutko teraz zarasta, a „specjalny materiał kamienny” pokryty siatką świetnie zabezpiecza roślinność przed jej usunięciem, estetyka znacznie się poprawiła, tylko czy taki był zamysł zleceniodawcy przedsięwzięcia?

Utrzymywanie tak niskiego poziomu wody nie tylko wpływa sprzyjająco na rozwój flory, ale też wpływa negatywnie na faunę naszej sławnej rzeki. Jeszcze kilka lat temu pływały w niej jakieś ryby, co prawda strach je było jeść, ale od biedy powędkować można było. Teraz kaczki ledwo mogą dupę zamoczyć (o krokodylach możemy zapomnieć). Nowe koryto również wspaniale obniżyło poziom wód gruntowych, tym samym osuszając kilka stawów.

zarośnięty Nil

Inwestycja z pewnością uchroniła Kolbuszowskie tereny od niesławnej powodzi sprzed lat, wtedy nawet stolica miała problemy. Jednak po tych kilku latach można stwierdzić, że nowe koryto Nilu sprawdza się tylko podczas powodzi. Przy wysokim poziomie wody i chwasty by nie rosły, a i ryby miały by się dobrze. Niestety, stało się coś nieoczekiwanego – nastała susza.. Tego nikt nie przewidział. Nikt nie wpadł na pomysł, że budowa wodospadów lub kaskad utrzymała by wodę na odpowiednim poziomie.

I gdzie jest Niluś?

Pierwszy prawdziwy portal informacyjny

Coś czego jeszcze nie było w naszym mieście. Wystartował portal informacyjny Kolbuszowa24.
Nareszcie świeże informacje z miasta i regionu każdy kolbuszowianin ma na wyciągnięcie ręki, za darmo, bez potrzeby czekania tygodnia na drukowaną prasę.

Portal jeszcze w powijakach, cały czas w budowie (prosimy o trochę cierpliwości), ale informacje umieszczane są już na bieżąco wraz z obszernymi galeriami. Zapraszamy.

Kolbuszowa - Portal Informacyjny